Výhled na 49. týden 30.11.2020 -4.12.2020

V průběhu tohoto týdne trh pravděpodobně opustí téma amerických prezidentských voleb. Donald Trump již naznačil, že moc do rukou demokratického prezidenta předá a toto téma se aktuálně zdá být s definitivní platností uzavřeno.

Nadále budeme sledovat vývoj ohledně nových případů Covid – 19 a zároveň informací spojených s vakcínou. V polovině prosince by FDA mohla rozhodnout a jejím schválení a zavádění do oběhu. S ohledem na cestovní a nákupní horečku spojených se Dnem díkůvzdání a Černý Pátkem se dá očekávat další nárůst nových případů a rychlejší šíření. To může přinášet v jednotlivých státech USA další omezení. Dopad na trh by ale nemusel být nějak extrémní.

Výhled na 48. týden 23.11.2020 -27.11.2020

Trhy v minulém týdnu nadchla v pondělí další úspěšná vakcína na Covid. Tentokrát od společnosti Moderna. Její úspěšnost je ještě o něco větší než u Pfizeru. Tato zpráva dostala trhy těsně pod historická maxima. Zbytek týdne se ale již nesl spíše ve znamení prodejů a to díky narůstajícímu počtu nemocných v USA. Tam se stejně jako na jaře dostává další vlna se zpožděním oproti Evropě. Jednotlivě, podle naléhavosti, spouští státy v USA ochranná opatření a to se může projevovat v celém předvánočním období. S ohledem na to, že se vakcína dostane k širší veřejnosti až v průběhu týdnů, dá se s ohledem na vývoj v Evropě očekávat další růst nakažených. Vzniká tak zajímavý střet reakce investorů mezi rychle rostoucím počtem nemocných, versus nadějí upínající se k nové vakcíně. Někteří přední stratégové se domnívají, že trhy čeká krátkodobí pokles před dalším růstem, jiní ho již ani neočekávají. Prakticky nikdo však aktuálně nepredikuje agresivní výprodeje jako na jaře.

Výhled na 47. týden 16.11.2020 -20.11.2020

V tomto týdnu budou trhy a investoři sledovat především další zprávy k vakcíně na Covid-19, další dění související vítězstvím Joea Bidena v prezidentských volbách a do své poslední fáze vstupuje sezona hospodářských výsledků.
Minulý týden oznámil Pfizer poměrně vysokou úspěšnost své vakcíny na Covid a trhy na tuto zprávu reagují záměnou prioritních sektorů. Zajímavé se stávají farmaceutické společnosti, k oživení se dostává i obchodování na energetických titulech. Mnoho nákupů aktuálně probíhá v retailovém sektoru a v hledáčku investorů se po této zprávě po dlouhé době nacházejí aerolinky a společnosti spojené s cestovním ruchem. Oproti tomu zprávy o vývoji vakcíny přibrzdily internetové firmy a mnoho dalších technologických společností. Tato výměna může probíhat i nadále, ale je důležité počítat s faktem, že vakcína ještě v prodeji není a v USA poměrně rychle přibývá počet nových nakažených Covidem, což může i v následujícím týdnu budit obavy. Tak, jak jednotlivé státy v USA a Evropě i nadále rozšiřují ochranná opatření, může se vývoj dalších nakažených na trhu projevit.

Výhled na 46. týden 9.11.2020 -13.11.2020

Příští týden by již mohly být spočítány všechny hlasy v rámci amerických voleb. Zda bude znát finální výsledek, ale stále není jasné, jelikož zřejmě dojde k napadení výsledku voleb u soudu, jak již Trump dříve naznačoval. Vedle voleb se bude sledovat další pandemický vývoj, hospodářská politika a postupné dokončování výsledkové sezóny. Narůstající počet především evropských států, které přijímají preventivní opatření je negativním znakem pro riziková aktiva. Trh čeká na reakci hospodářské politiky, která by mohla očekávané nepříznivé negativní dopady mírnit. Výsledková sezóna by již jen měla dokončit pozitivní vyznění třetího kvartálu v rámci samotných čísel, ale výhledy jsou zastřeny druhou vlnou Covid-19.

Výhled na 45. týden 2.11.2020 -6.11.2020

Dobrý den,

připravili jsme pro Vás předpokládaný přehled hlavních událostí, které budou v tomto týdnu ovlivňovat dění na amerických a evropských trzích.

Jednoznačně nejdůležitější událostí budou americké prezidentské volby, které proběhnou v úterý. Aktuálně vede v průzkumech Biden před Trumpem, ale vítězství v kapse rozhodně nemá. Pokud si zavzpomínáme na předchozí volby, průzkumy jednoznačně favorizovali Hillary Clintonovou. Konečný výsledek vyrazil předvolebním průzkumům dech. To se opakovat nemusí, ale výsledek voleb rozhodně jistý není. Trhy vesměs očekávají vítězství Bidena a následnou korekci. Biden totiž již v kampani avizoval možnost zvýšení daňové zátěže americkým firmám, kterou v předchozích letech výrazně Donald Trump snižoval. Zároveň by mohla být uvolněnější stimulační politika související s aktuální koronavirovou situací. Biden by totiž mohl mít v tomto ohledu výrazně více holubičí přístup než Trumpova administrativa. Fakt, že se do voleb nedokázali republikáni s demokraty dohodnout na záchranném balíčku, přinesl v posledních týdnech silnou výprodejní nervozitu. Toto podpůrné opatření, pokud bude po volbách schváleno, může přinést na trhy určité uklidnění. Zároveň je zde varianta, že Donald Trump v případě prohry nepřijme výsledek voleb. To by na trzích nadále zvýšilo nervozitu.

Výhled na 43. týden 19.10.2020 -23.10.2020

Hlavním tématem akciových trhů bude podle nás zhoršující se epidemiologická situace především v Evropě. V uplynulém týdnu se zpřísňovala opatření v největších ekonomikách Evropy, přičemž např. ve Velké Británii se uvažuje i o karanténním opatření jako na jaře letošního roku. Domníváme se, že zpřísněná opatření se zatím nemohou na číslech nakažených rychle projevit, a další šíření nákazy tak bude vytvářet tlak na politiky k ještě větším restrikcím. Ty nutně způsobí pokles ekonomické aktivity především ve službách. Akciové trhy zatím na situaci reagovaly málo (viz výše), ale právě to podle nás zvyšuje rizika do příštích týdnů aktuálně hlavně pro evropské trhy. Výhled na příští týden máme proto negativní především na evropské akciové trhy, přičemž může dojít k divergenci od amerických akcií vzhledem k tomu, že počty nakažených v USA nerostou tak rychlým tempem jako v Evropě. Akcie na pražské burze budou podle nás kopírovat sentiment na západoevropských burzách.

Výhled na 42. týden 12.10.2020 -16.10.2020

Mezi hlavními tématy příštího týdne bude nadále jednání o fiskálním balíku pomoci v USA. Pro trh by bylo zřejmě překvapením, kdyby ke schválení došlo do prezidentských voleb (3. 11.). I tak další přiblížení možné dohodě by bylo pozitivním faktorem pro riziková aktiva. V příštím týdnu se v USA rozjede výsledková sezóna za 3Q. Hlavní prim budou hrát velké bankovní domy. Celkově se od výsledkové sezóny očekává mírně pozitivní tón, protože by měla poukazovat na zlepšení oproti druhému kvartálu. To nemusí ještě platit o zmíněných bankovních titulech, které budou muset vytvářet značné rezervy na možné ekonomické dopady předchozích opatření proti Covid-19. Celkově jsme na příští týden lehce pozitivní vzhledem k možnému posunu v jednáních ohledně fiskální pomoci a v očekávání mezikvartálně lepšících se výsledků firem za 3Q.

Výhled na 40. týden 5.10.2020 -9.10.2020

Investoři budou sledovat dění kolem amerických voleb. Prezident Trump bude zřejmě omezen karanténou kvůli Covid-19, ale proběhne debata viceprezidentů. Pozornost se začne rovněž pomalu otáčet k výsledkové sezóně za 3Q, která spustí další vlaštovku v pátek, kdy se očekávají výsledky Delta Airlines. V rámci výsledků firem bude i třetí kvartál ovlivněn pandemií, ale již ne tak výrazně jako 2Q. Celkově zůstáváme velmi opatrní vzhledem k tomu, že očekáváme zvýrazněnou volatilitu směrem k blížícím se americkým volbám.

V úterý by měl začít úpis akcií Pilulka na pražském trhu START.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM služeb za září (oček. 56,2 po 56,9 bodech m/m), středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC a čtvrteční pravidelná týdenní data z trhu práce. V Německu se zaměříme na úterní podnikové objednávky za srpen (oček. 2,9 po 2,8 % m/m) a středeční průmyslovou produkci za srpen (oček. 1,5 po 1,2 % m/m).

Výhled na 38. týden 14.9.2020 -18.9.2020

Příští týden bude ve znamení středečního zasedání Fedu, které by mělo představit parametry nové strategie měnové politiky. Tu již naznačil Powell ve svém projevu v Jackson Hole, tedy větší zaměření na trh práce a sledování tzv. průměrné inflace za určité období. Vedle toho se bude nadále sledovat dění v technologickém sektoru, který vnáší volatilní obchodování do posledních dní. Očekáváme, že zasedání Fedu může přinést nákupní impulz na trhy, protože nová strategie může znamenat delší trvání velmi uvolněné měnové politiky, než jak trh dosud odhadoval.

Výhled na 37. týden 7.9.2020 -11.9.2020

Příští týden bude v zámoří zkrácený o pondělní svátek, což přinese snížený objem na celý trh. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání ECB, které by nemělo přinést výraznější zprávy. Očekáváme, že dojde k zopakování velmi uvolněné rétoriky na straně měnové politiky. Trh bude sledovat, zda se ECB vyjádří k plánům Fedu na změnu své strategie měnové politiky. Celkově jsme více ostražití kvůli probíhajícím výprodejům na technologických titulech, které vzhledem k vysokým valuacím mohou dále pokračovat. Pokud by se toto potvrdilo, tak by byl celý trh pod tlakem.

Czech Invest Solution, s.r.o.

Klánovická 485/43, 198 00 Praha 9 I info@cisiz.cz I +420 776 001 330 I IČ 24658758

*jsme registrovaní u ÚOOÚ dle zákona § 16 zákona č. 101/2000 Sb.

Czech Invest Solution 2020 I Vytvořila Nikola Dóžová