Výhled na 43. týden 19.10.2020 -23.10.2020

Hlavním tématem akciových trhů bude podle nás zhoršující se epidemiologická situace především v Evropě. V uplynulém týdnu se zpřísňovala opatření v největších ekonomikách Evropy, přičemž např. ve Velké Británii se uvažuje i o karanténním opatření jako na jaře letošního roku. Domníváme se, že zpřísněná opatření se zatím nemohou na číslech nakažených rychle projevit, a další šíření nákazy tak bude vytvářet tlak na politiky k ještě větším restrikcím. Ty nutně způsobí pokles ekonomické aktivity především ve službách. Akciové trhy zatím na situaci reagovaly málo (viz výše), ale právě to podle nás zvyšuje rizika do příštích týdnů aktuálně hlavně pro evropské trhy. Výhled na příští týden máme proto negativní především na evropské akciové trhy, přičemž může dojít k divergenci od amerických akcií vzhledem k tomu, že počty nakažených v USA nerostou tak rychlým tempem jako v Evropě. Akcie na pražské burze budou podle nás kopírovat sentiment na západoevropských burzách.

Výhled na 42. týden 12.10.2020 -16.10.2020

Mezi hlavními tématy příštího týdne bude nadále jednání o fiskálním balíku pomoci v USA. Pro trh by bylo zřejmě překvapením, kdyby ke schválení došlo do prezidentských voleb (3. 11.). I tak další přiblížení možné dohodě by bylo pozitivním faktorem pro riziková aktiva. V příštím týdnu se v USA rozjede výsledková sezóna za 3Q. Hlavní prim budou hrát velké bankovní domy. Celkově se od výsledkové sezóny očekává mírně pozitivní tón, protože by měla poukazovat na zlepšení oproti druhému kvartálu. To nemusí ještě platit o zmíněných bankovních titulech, které budou muset vytvářet značné rezervy na možné ekonomické dopady předchozích opatření proti Covid-19. Celkově jsme na příští týden lehce pozitivní vzhledem k možnému posunu v jednáních ohledně fiskální pomoci a v očekávání mezikvartálně lepšících se výsledků firem za 3Q.

Výhled na 40. týden 5.10.2020 -9.10.2020

Investoři budou sledovat dění kolem amerických voleb. Prezident Trump bude zřejmě omezen karanténou kvůli Covid-19, ale proběhne debata viceprezidentů. Pozornost se začne rovněž pomalu otáčet k výsledkové sezóně za 3Q, která spustí další vlaštovku v pátek, kdy se očekávají výsledky Delta Airlines. V rámci výsledků firem bude i třetí kvartál ovlivněn pandemií, ale již ne tak výrazně jako 2Q. Celkově zůstáváme velmi opatrní vzhledem k tomu, že očekáváme zvýrazněnou volatilitu směrem k blížícím se americkým volbám.

V úterý by měl začít úpis akcií Pilulka na pražském trhu START.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM služeb za září (oček. 56,2 po 56,9 bodech m/m), středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC a čtvrteční pravidelná týdenní data z trhu práce. V Německu se zaměříme na úterní podnikové objednávky za srpen (oček. 2,9 po 2,8 % m/m) a středeční průmyslovou produkci za srpen (oček. 1,5 po 1,2 % m/m).

Výhled na 38. týden 14.9.2020 -18.9.2020

Příští týden bude ve znamení středečního zasedání Fedu, které by mělo představit parametry nové strategie měnové politiky. Tu již naznačil Powell ve svém projevu v Jackson Hole, tedy větší zaměření na trh práce a sledování tzv. průměrné inflace za určité období. Vedle toho se bude nadále sledovat dění v technologickém sektoru, který vnáší volatilní obchodování do posledních dní. Očekáváme, že zasedání Fedu může přinést nákupní impulz na trhy, protože nová strategie může znamenat delší trvání velmi uvolněné měnové politiky, než jak trh dosud odhadoval.

Výhled na 37. týden 7.9.2020 -11.9.2020

Příští týden bude v zámoří zkrácený o pondělní svátek, což přinese snížený objem na celý trh. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání ECB, které by nemělo přinést výraznější zprávy. Očekáváme, že dojde k zopakování velmi uvolněné rétoriky na straně měnové politiky. Trh bude sledovat, zda se ECB vyjádří k plánům Fedu na změnu své strategie měnové politiky. Celkově jsme více ostražití kvůli probíhajícím výprodejům na technologických titulech, které vzhledem k vysokým valuacím mohou dále pokračovat. Pokud by se toto potvrdilo, tak by byl celý trh pod tlakem.

Výhled na 35. týden 24.8.2020 -28.8.2020

Očekáváme, že prázdniny budou dokončeny za pozvolného tempa, jelikož na trhu budou chybět výraznější impulzy. Klasická témata jako pandemie, výměna názorů mezi USA a Čínou či poslední společnosti zveřejňující výsledky za 2Q20 již nebudou pro trh výraznějšími faktory.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna zveřejněním podrobných výsledků za 1H20 pojišťovny VIG. Jelikož však VIG již předoznámila svoje hlavní ukazatele, tak samotná čísla nebudou pro investory až tak významná. Důležité vnímáme, že společnost nadále plánuje vyplatit dividendu 1,15 EUR (5,8% hrubý div. výnos).

Výhled na 34. týden 17.8.2020 -21.8.2020

Příští týden by se opětovně měl nést spíše v prázdninové náladě. Ani makroekonomická data nebudou protentokrát moci ovlivnit dění na trzích. Témata tedy zůstanou stejná, pokračování vyjednávání o fiskálním balíku v USA a sledování vývoje pandemie. Potenciálním tržním faktorem by mohl být středeční zápis z posledního zasedání FOMC, který by však měl jen potvrdit odhodlání centrálních bankéřů držet měnovou politiku nadále velmi uvolněnou. Celkově jsme na příští týden neutrální s tím, že prázdninová nálada může přinést nízké objemy a ospalé obchodování.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, pravidelná čtvrteční týdenní data z trhu práce a průběžná data z trhu nemovitostí.

Výhled na 33. týden 10.8.2020 -14.8.2020

V příštím týdnu bude ještě doznívat výsledková sezóna. Investoři budou sledovat jakýkoliv posun v jednání o dalším fiskálním stimulu USA a případné pokračování jiskření mezi USA a Čínou v případě firem TikTok a WeChat. Makroekonomická data mohou dále podpořit pozitivní náhled investorů na postupné oživování ekonomik. Nesmíme opomíjet pandemický vývoj, ale zde se zdá, že alespoň USA přešlo další vrchol a počty denně nakažených se začínají opětovně snižovat. Celkově se domníváme, že při absenci výraznějších zpráv by trh mohl pozitivně reagovat na makroekonomická data, pokud budou pokračovat v nastolených trendech.

Výhled na 32. týden 3.8.2020 -7.8.2020

Investoři budou v následujícím týdnu podle nás sledovat především vývoj nekončící pandemie Covid-19 a některé makroekonomické ukazatele. Naopak výsledková sezóna, z níž v USA již odreportovaly své výsledky nejvýznamnější firmy, bude už jen doznívat. Pokračující růst počtu nakažených vedl v uplynulém týdnu k doporučení některých vlád svým občanům necestovat do vybraných zemí (např. Velká Británie a Německo vůči Španělsku). To přispělo ke stresu na některých částech akciového trhu. Očekáváme tak, že budou trhy dále citlivě reagovat na vývoj nákazy v USA a v Evropě. Čtvrteční HDP potvrdilo obavy z rekordního propadu ekonomik, a investoři proto budou sledovat především indexy nákupních manažerů (ISM) a trh práce v USA. Změna zaměstnanosti v USA v pátek by měla potvrdit, že oživování ekonomiky se zpomaluje, a to podle nás může trhy nadále zatěžovat. Máme proto na příští týden spíše opatrný výhled s potenciálem korekce na akciových indexech. Výsledky za 2. kvartál budou reportovat již povětšinou evropské společnosti, např. UniCredit, HSBC, BMW či Siemens.

Výhled na 31. týden 27.7.2020 -31.7.2020

I do příštího týdne se budou přelévat témata z uplynulých dní, tedy vzájemné vztahy USA a Číny, výsledková sezóna a pandemický vývoj. K tomu se přidá středeční zasedání Fedu. To zřejmě přinese další holubičí vystoupení. Jelikož má Fed již otevřenou a neomezenou podporu trhu, tak další překvapivý komentář je spíše nepravděpodobný. Očekáváme, že dojde k opětovnému ujištění o dlouhotrvajícím postoji Fedu k výrazně uvolněné měnové politice. Nadále ponecháváme náš konzervativní pohled i pro příští týden. Očekáváme, že potenciálně příznivé faktory jako zasedání Fedu a výsledková sezóna, pokud bude pokračovat ve stávajícím trendu, nemusí stačit na rizika v podobě nepříznivého vývoje Covid-19 či zjitření vzájemných vztahů mezi USA a Čínou.

Czech Invest Solution, s.r.o.

Klánovická 485/43, 198 00 Praha 9 I info@cisiz.cz I +420 776 001 330 I IČ 24658758

*jsme registrovaní u ÚOOÚ dle zákona § 16 zákona č. 101/2000 Sb.

Czech Invest Solution 2020 I Vytvořila Nikola Dóžová